а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поусложни

поусложнат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да биде донекаде посложено.
Англиски: complicate
Примери:
Неговото доаѓање ја поусложи ситуацијата.
Изведенки
поусложнува несв.
поусложнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи