а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поупрости

поупростат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Упрости, поедностави малку, донекаде.
Англиски: simplify Албански: thjeshtësoj
Примери:
Ја поупростиле процедурата.
2. (се поупрости) Стане малку попрост, поедноставен.
Англиски: simplify Албански: thjeshtësohet
Изведенки
1. поупростува несв.
(се) поупростуваат
2. поупростување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи