а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поупати

поупатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Упати некого малку, донекаде во нешто.
Англиски: direct Албански: udhëzoj, drejtoj
Примери:
Тој го поупати во работата.
2. (се поупати) Се упати малку, донекаде во нешто.
Албански: udhëzoj, drejtoj pak
Примери:
Се поупатил, знае по нешто.
Изведенки
1. поупатува несв.
(се) поупатуваат
2. поупатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи