а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поумори

поуморат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Умори некого малку, во некоја мера.
Англиски: tire Албански: lodh pak
Примери:
Ние како да ве поуморивме.
2. (се поумори) Се умори малку.
Англиски: tire Албански: lodhet pak
Примери:
Се поуморив од работа, ќе седнам малку.
Изведенки
поуморува несв.
(се) поуморуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи