а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поуми

(се) поумат
Вид збор: Глагол, свршен
Се помисли, се замисли малку, кратко време.
Англиски: reflect, reconsider
Примери:
Мајката се поуми, се поуми и тргна.
Ја ведна главата, се поуми, а кога ја крена, очите му заискрија од пакост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи