а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поулави

поулават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого улав, луд, див.
Англиски: madden Албански: çmend, marros
Примери:
Доста го тепаше детето, ќе го поулавиш!
2. Стане улав, луд, див.
Англиски: madden Албански: çmend, marros
Примери:
Стариот поулавел од многу размислување.
3. (се поулавил) Станал улав.
Англиски: madden Албански: çmend, marros
Примери:
Се поулавеле од радост.
Изведенки
поулавува несв.
(се) поулавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи