а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поулавен

поулавени
Вид збор: Придавка
Што е избезумен, што е полуден.
Англиски: crazy
Примери:
Поулавен од болка.
Поулавен од радост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи