а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поука

мн. поуки
Вид збор: Именка, женски род
1. Поучен совет.
Англиски: advice Албански: mësim, këshillë
Примери:
Правна поука.
Корисни поуки.
Поуки за јазикот.
2. Спознание добиено од некое свое или туѓо искуство.
Англиски: lesson Албански: mësim
Примери:
Каква поука дава баснава?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи