а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поузрее

поузреат; поузреј, поузрејте; поузреав, поузреаја; поузреал; поузреан; (ќе) поузреев, (ќе) поузрееја; (ќе) поузреел
Вид збор: Глагол, свршен
Узрее малку, уште малку, донекаде.
Англиски: ripen
Примери:
Не кини ги крушите, остави ги нека поузреат!
Изведенки
поузрева несв.
поузреваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК