а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поугори

поугорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Угори, усвити, зажари малку.
2. (се поугори) се угори, се усвити, се зажари
Изведенки
поугорува несв.
(се) поугоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи