а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пот

(едн.) потта
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1920
1. Безбојна, солена течност што ја лачат потните жлезди, која се исфрла преку порите на кожата.
Англиски: sweat Албански: djersë
Употреба: Медицина
Примери:
Челото му беше оросено со капки пот.
Го облеа студена пот.
2. Труд, напорна работа.
Англиски: toil Албански: djersë, punë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Секое зрно жито неатопено е со неговат пот.
Изрази
Спечалено (заработено, стекнато) со пот - со голем труд, со мака.
Со крвава пот - со голем труд, со мака.
Бара (сака) пот - бара (сака) да се вложи труд.
Изведенки
пот м.
Вкупен износ во обложување.
Пример: Џек-пот.