а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потшушне

потшушнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Шушне малку.
Албански: shushuroj nga pak
Примери:
Во грмушката нешто потшушна.
2. потшепне
Англиски: whisper Албански: pëshpërit
Изведенки
1. потшушнува несв.
потшушнуваат
2. потшушнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи