а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потшие

потшијат
Вид збор: Глагол, свршен
Сошие одоздола, подраби.
Примери:
Потшиј го ракавот на палтото.
Изведенки
1. потшива несв.
потшиваат
2. потшивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи