а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потшепне

потшепне
Вид збор: Глагол, свршен
Шепне, поткаже тивко, дошепне нешто.
Англиски: whisper
Примери:
Јас не знаев, тој ми потшепна.
Изведенки
1. потшепнува несв.
потшепнуваат
2. потшепнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи