а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потчуе

потчујат
Вид збор: Глагол, свршен
Чуе нешто, малку.
Англиски: overhear
Примери:
А и ти си потчула за тој настан?
Сум потчул за него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи