а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потчинет

потчинети
Вид збор: Придавка
1. Што работи по запобедите од друг, под команда на претпоставен.
Англиски: subordinated
Употреба: Административен термин
Примери:
тој е потчинет на министерството
2. Што е под власта на друг.
Англиски: subjugated
Примери:
Потчинети земји.
Изведенки
потчинетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи