а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потцени

потценат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оцени подолу од вистинската вредност.
Англиски: underestimate Албански: nënçmoj
Примери:
Непријателот ја потцени нивната сила.
Другарите го потценија неговото знаење.
2. (се потцени) Самиот се оцени пониско пред другите.
Албански: nënçmohem
Примери:
Тој се потценуваше себеси пред другите.
Изведенки
1. потценува несв.
(се) потценуваат
2. потценување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи