а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потхрани

потхранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде дополнителна храна.
Англиски: feed Албански: ushqej shtes
Примери:
Зимно време секојпат ќе ги потхранеше пчелите.
2. Поткрепи, даде дополнителна сила, поддржи во нешто.
Албански: përkrah shtes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му ја потхрани надежта.
Изведенки
1. потхранува несв.
потхрануваат
2. потхранување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи