а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потфалува

потфалуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Фали некого по малку, одвреме-навреме.
Англиски: praise Албански: lavdëroj nga pak
2. (се потфалува) Се фали себеси по малку.
Англиски: praise Албански: lavdërohem
Примери:
Самата си се потфалуваше пред другите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи