а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потурне

потурнат; потурни, потурнете; потурнав, потурнаа; потурнал; потурнат; (ќе) потурнев, (ќе) потурнеа; (ќе) потурнел
Вид збор: Глагол, свршен
поттурне
Англиски: push
Изведенки
1. потурнува несв.
потурнуваат
2. потурнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи