а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потурка

потуркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Турка малку, кратко време.
Англиски: push Албански: shtyj
Примери:
Го потуркав велосипедот, па се качив да го возам.
2. Урива малку, кратко време.
Албански: rrëzoj pak
Примери:
Потуркав малку од ѕидот.
3. (се потурка) Вистина се потуркаа, ама влегоа сите.
Англиски: shove Албански: shtyj
Изведенки
1. потуркува несв.
(се) потуркуваат
2. потуркување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи