а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потури

потурите
Вид збор: Именка, множина
Вид селка облека од дебело сукно.
Турски: potur
Примери:
Гостинот дојде облечен во црни, скапи потури.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи