а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потура

потураат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Истура, посипува вода некому да се измие.
Англиски: pour Албански: qes, derdh
Примери:
Му потура вода на свекорот.
2. (се потура) Се посипува (со вода, песок, пепел, јадење).
Албански: qes, mbuloj, hedh
Примери:
Се потураше со вода.
Изведенки
потурање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи