а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потупка

потупкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25345
Тупка, тупа во мала мера, малку време.
Англиски: pat
Примери:
Го потупка по грбот.
Изведенки
потупа св.
потупаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК