а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потули

потулат
Вид збор: Глагол, свршен
1. изгасне, угасне
Англиски: extinguish Албански: shuaj, fik
Примери:
Го потули кандилото.
2. придуши, затаи, прикрие
Англиски: cover up Албански: ngulfat, fsheh
Примери:
Ги потули своите мисли.
Изведенки
1. потулува несв.
потулуваат
2. потулување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи