а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поттурне

поттурнат; поттурни, поттурнете; поттурнав, поттурнаа; поттурнал; (ќе) поттурнев, (ќе) поттурнеа; (ќе) поттурнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10481
1. Турне малку, во мала мера.
Англиски: push Албански: shtyj pak
Примери:
Само го поттурнаа и тој падна.
2. отфрли, потцени, занемари
Англиски: push Албански: hedh, lë anash
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не е веќе меѓу првите, го поттурнаа.
Изведенки
1. поттурнува несв.
поттурнуваат
2. поттурнување ср.
глаг. им.