а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поттргне

поттргнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тргне, помести, придвижи малку.
Англиски: move Албански: tërheq, zhvendos, lëvizë
2. Повлече некого малку, во мала мера.
Англиски: pull Албански: tërheq pak
Примери:
Го поттргна за ракавот.
3. (се поттргне) Се тргне, се помести малку, во мала мера.
Англиски: move Албански: tërhiqem, zhvendosem
Примери:
Се поттргна налево.
Изведенки
1. поттргнува несв.
(се) поттргнуваат
2. поттргнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи