а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потточка

мн. потточки
Вид збор: Именка, женски род
Посебна точка изделена во рамките на поопшта точка при распределба на содржината на текст.
Англиски: subitem
Примери:
Секоја точка на општиот план содржи неколку потточки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи