а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поттикне

поттикнат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде поттик за нешто, подбуди.
Англиски: motivate, incite Албански: motivoj, nxis
Примери:
Амбицијата ја поттикна на подобри резултати
Успехот на првата книга го поттикна да напише друга.
Изведенки
1. поттикнува несв.
поттикнуваат
2. поттикнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи