а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсуши

потсушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исуши малку, донекаде.
Англиски: dry Албански: thaj, ter pak
Примери:
Ги потсуши пелените.
2. (се потсуши) Се исуши малку, донекаде.
Англиски: dry Албански: thahem, terem pak
Примери:
Цвеќето се потсуши на врвот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи