а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потстрешник

мн. потстрешници
Вид збор: Именка, машки род
Простор под стреа на селска куќа.
Примери:
Сакам да чујам глас на рулче во потстрешникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи