а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потстане

потстанат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане малку, се поткрене.
Англиски: rise
Примери:
Потстана од место.
Изведенки
1. потстанува несв.
потстануваат
2. потстанување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи