а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсреди

потсредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Среди малку, во мала мера.
Англиски: put in order
Примери:
Се бара најнапред да се санира разурнатото, да се потсредат внатрешните делови, па дури потоа да се продолжи.
2. (се потсреди) Се среди малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи