а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсрди

потсрдат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Налути, расрди малку, во мала мера некого.
Англиски: anger
Примери:
Го потсрди малку мајка му.
2. (се потсрди) Се налути, се расди малку.
Англиски: get angry
Примери:
Им се потсрдив на пријателите.
Изведенки
1. потсрдува несв.
(се) потсрдуваат
2. потсрдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи