а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсопне

потсопнат; потсопни, потсопнете; потсопнав, потсопнаа; потспонал; потсопнат; (ќе) потсопнев, (ќе) потсопнеа; (ќе) потсопнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36874
1. Сопне малку некого
Англиски: stumble, trip
2. (се потсопне) Се сопне малку.
Англиски: stumble, trip
Примери:
Се сопна, но не падна.
Изведенки
1. потсопнува несв.
(се) потсопнуваат
2. потсопина несв.
(се) потсопинаат
3. потсопнување ср.
глаг. им.