а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсоблече

потсоблечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Соблече малку, во мала мера.
Англиски: undress
Примери:
Членовите на мисијата на овој пат малку како да ги потсоблекоа нараквиците и поотворено ги потенцираа забелешките.
2. (се потсоблече) Се соблече малку, во мала мера.
Англиски: undress
Изведенки
1. потсоблечува несв.
потсоблечуваат
2. потсоблекува несв.
потсоблекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи