а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсмее

(се) потсмеат; потсмеј, потсмејте; потсмеав, потсмеаја; потсмеал; (ќе) потсмеев, (ќе) потсмееја; (ќе) потсмеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33701
потсмевне
Англиски: deride
Изведенки
1. потсмејува несв.
(се) потсмејуваат
2. потсмејувачки прид.
потсмејувачкиот
Пример: потсмејувачки коментар