а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсмевне

(се) потсмевнат; потсмевни, потсмевнете; потсмевнав, потсмевнаа; потсмевнал; потсмевнат; потсмевнев, потсмевнеа; потсмевнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17435
1. Се потсмее некому.
Англиски: mock, deride Албански: përqesh
2. Се насмее тивко, малку.
Англиски: laugh Албански: qesh qet
Изведенки
1. потсмевнува несв.
(се) потсмевнуваат
2. потсмевнување ср.
глаг. им.