а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсмева

(се) потсмеваат; потсмевал, потсмевале
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4915
1. Се смее некому за нешто.
Англиски: deride, mock Албански: përqesh
Примери:
Комшиите му се потсмевале на синот кој работел деноноќно.
Зарем тој да ми се потсмева?
Тие му се потсмеваа в лице.
2. Се смее тивко, во мала мера, незабележително.
Англиски: smile Албански: buzëqeshje
Примери:
Стариот само се потсмева под мустаќ.
Се потсмеваше задоволно.
Изведенки
потсмевање ср.
глаг. им.