а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потслизне

потслизнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да се слизне малку, во мала мера.
Англиски: skid Албански: rëshqet pak
2. Подметне некому.
Англиски: frame-up Албански: kurdis për të rrëshqitur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие сигурно сакаат да не потслизнат.
3. (се потслизне) Се слизне малку.
Англиски: skid Албански: rrëshqet pak
Примери:
Тој се потслизна на лушпа од банана.
Полека мајко, да не се потслизнеш.
Изведенки
1. потслизнува несв.
(се) потслизнуваат
2. потслизнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи