а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсистем

мн. потсистеми
Вид збор: Именка, машки род
Систем во рамките на поопшт систем, дел од систем.
Англиски: subsystem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи