а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсетува

(се) потсетуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Личи на некого или нешто.
Англиски: remind Албански: kujtoj
Примери:
Тоа потсетувало на ненародниот буржоаски режим.
Тој ме потсетува на мојот стар учител.
Изведенки
1. потсетување ср.
глаг. им.
2. потсеќава несв.
(се) потсеќаваат
глаг. им.
3. потсеќевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи