а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсети

потсетат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Спомене некому нешто да не заборави, обнови некому сеќавање, знаење.
Англиски: remind Албански: përkujtoj
Примери:
Денешниот настан ме потсети на еден настан од минатото.
2. (се потсети) Си го обнови сеќавањето, се сети пак на нешто.
Англиски: remember Албански: kujtoj, rrikujtoj
Примери:
Тогаш се потсетив на детството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи