а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсекретар

мн. потсекретари
Вид збор: Именка, машки род
Заменик или помошник на секретар.
Англиски: undersecretary
Употреба: Административен термин
Примери:
државен потсекретар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи