а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потседла

потседлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави седло, самар на коњ, магаре, маска.
Англиски: saddle
Примери:
Го потседлал коњот.
Изведенки
1. потседлува несв.
потседлуваат
2. потседлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи