а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсвитка

Вид збор: Глагол, свршен
1. Свитка малку, донекаде.
Англиски: bend Албански: lakoj, krrus, shtrembëroj pak
Примери:
Го потсвитка листот и го залепи.
2. (се потсвитка) Се свитка малку.
Албански: krrusem, lakohem pak
Примери:
Прачката се потсвитка.
Изведенки
1. потсвиткува несв.
(се) потсвиткуваат
2. потсвиткување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи