а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсвест

(едн.) потсвеста
Вид збор: Именка, женски род
Душевни процеси под прагот на свеста, а коишто значително влијаат врз мислењето и постапките на свесниот субјект.
Англиски: subconsciousness
Примери:
Сонот е манифестација на потсвеста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи