а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потсвесен

потсвесни
Вид збор: Придавка
Што е во потсвеста; што се случува без учество на свеста.
Англиски: subconscious
Изведенки
1. потсвесно прил.
Пример: Секој човек некако и нервозата потсвесно ја планира.
2. потсвесност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи