а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрча

потрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Трча малку, кратко време.
Англиски: run Албански: ngas, vrapoj
Примери:
Атлетичарот потрча малку, па застана да се одмори.
2. Забрзано се упати негде.
Англиски: run Албански: vrapoj
Примери:
Потрчаа по автобусот.
3. Побрза да направи нешто.
Англиски: run Албански: vrapoj, shpejtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите потрчаа да го спасат.
Изведенки
1. потрчува несв.
потрчуваат
2. потрчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи