а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потрупа

потрупаат
Вид збор: Глагол, свршен
Покрие со трупање.
Англиски: pile
Примери:
Го потрупа со подароци.
Изведенки
1. потрупува несв.
потрупуваат
2. потрупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи